Badania nad zwalczaniem szkodników w suchej fasoli prowadzone głównie przez hodowców

Wyniki badań z kampusu University of Guelph w Ridgetown wyposażają hodowców fasoli w nową wiedzę do podejmowania świadomych decyzji dotyczących zwalczania szkodników.

Chris Gillard, profesor nadzwyczajny w departamencie rolnictwa roślinnego, prowadzi program agronomii i ochrony przed szkodnikami i koncentruje się na współpracy z hodowcami, aby zapewnić, że badania są zgodne z ich pytaniami i obawami dotyczącymi najwyższego kierownictwa.

[UWAGA] Rosną obawy dotyczące szkodników odpornych na kontrolę

Biała pleśń

W niedawnym badaniu prowincjonalnym trzy czwarte plantatorów fasoli uznało białą pleśń za swój największy problem.

Kiedy z hodowcą kontaktuje się firma, która twierdzi, że ma nowy produkt do kontrolowania choroby, zazwyczaj prosi Gillard o niezależną ocenę.

Dlaczego ma to znaczenie: Naukowcy oceniają produkty do ochrony przed szkodnikami i określają ich najbardziej efektywny czas, aby hodowcy mogli zmaksymalizować zwrot z inwestycji i plonów.

“Cały czas przyglądamy się nowym produktom i przeprowadzamy szeroko zakrojone testy”, mówi Gillard, zauważając, że co najmniej cztery punkty danych są generowane przed wydaniem oceny danego produktu.

Na podstawie wyników z lat 2018-2022 jego badania wskazują, że sześć nowych produktów – Astound, Cotegra, Delaro, Maxim, Miravis i Priaxor – osiąga przeciętne wyniki.

Trzy alternatywne produkty – podwójny nikiel, substancja rozpuszczona i utleniacz – zostały uznane za słabe, ponieważ nie działały lepiej niż w przypadku nieobrobionych roślin.

Badania Gillarda potwierdzają, że Allegro i Propulse pozostają najlepszymi zalecanymi fungicydami do zwalczania białej pleśni w suchej fasoli.

Oba produkty mają drastyczny wpływ na chorobę, zmniejszając nasilenie o 34 do 50 procent, zwiększając plony o 50 do 70 procent.

“Badanie pokazuje, że hodowcy korzystają z naszych zaleceń, a to oznacza, że informacje są cenne, a badania działają” – mówi Gillard. “Dowiedzenie się, że produkt nie działa, jest tak samo przydatne dla hodowców, jak wiedza o tym, co działa i jak dobrze działa.”

Ponieważ badania wydajności fungicydów są finansowane przez plantatorów fasoli, Gillard uważa dane za należące do hodowców i nie zezwala firmom chemicznym na wykorzystywanie jego nazwiska lub danych do celów marketingowych.

Fasola zachodnia cutworm

Western bean cutworm to kolejny poważny problem związany z zarządzaniem. są przyciągane do suchej fasoli po frędzlach kukurydzianych.

“To naprawdę trudny szkodnik do pokonania w fasoli, ponieważ w zasadzie niemożliwe jest rozpoznanie go w terenie” – mówi Gillard. “Musisz szukać szkód, które powoduje, a nie samego szkodnika.”

Mówi, że hodowcy wkrótce zobaczą pewne zalecenia dotyczące zarządzania cutworm, ponieważ  studentka Josee Kelly kończy obecnie drugi rok prób terenowych. Jej praca koncentruje się na infekowaniu działek larwami zachodniej fasoli na różnych etapach i stosowaniu środków owadobójczych w różnym czasie, aby określić najbardziej efektywny czas aplikacji.

Kelly wykorzystuje również dane z prowincjonalnej sieci odłowu zachodniej fasoli i ocenia liczbę według temperatury i rodzaju gleby w celu określenia korelacji.

Jej analiza będzie kompletna, a podsumowania jej studiów magisterskich będą gotowe do udostępnienia hodowcom w kwietniu 2023 r.