Nowy program żywieniowy Farm-To-School debiutuje w szkołach Maine

Jabłka, brokuły i jajka to tylko niektóre z lokalnych składników, które wielu studentów Maine znajdzie w swoim menu na lunch w tym roku. Ponieważ uczniowie rozpoczynają rok szkolny 2022-2023, Państwo modernizuje swój szkolny program posiłków, dodając więcej lokalnych potraw do tacek na lunch, zapewniając posiłki dla wszystkich uczniów niezależnie od dochodów.

W 2021 roku Maine i Kalifornia stały się pierwszymi i jak dotąd jedynymi stanami, które wprowadziły przepisy zobowiązujące szkoły do zapewnienia posiłków wszystkim uczniom bez względu na ich dochody. W ramach National School Lunch Program (NSLP) uczniowie kwalifikują się do bezpłatnego lub obniżonego kosztu obiadu w zależności od poziomu dochodów ich gospodarstwa domowego. Zwolnienia przewidziane przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) umożliwiły szkołom w całym kraju oferowanie bezpłatnych posiłków wszystkim uczniom podczas pandemii COVID-19, ale te zwolnienia wygasły pod koniec roku szkolnego 2021-2022. 

“Jestem wielkim fanem posiłków bez opłat dla wszystkich naszych uczniów” – mówi Martha Poliquin, dyrektor ds. żywienia w Falmouth Public Schools. “To, co widzieliśmy w zeszłym roku wraz z przedłużeniem zwolnień, które pozwoliły nam działać i dostarczać posiłki bezpłatnie uczniom, to ogromny wzrost uczestnictwa w naszym programie i tego właśnie chcemy. Chcemy karmić dzieci.” 

Poliquin jest również częścią zespołu kierowniczego New Maine Farm & Sea to School Institute. W inauguracyjnym roku Instytut współpracuje z wybranymi szkołami i okręgami w celu budowania i wdrażania programów od gospodarstwa do szkoły, wprowadzając lokalnie produkowaną żywność do szkolnych stołówek i włączając do programu nauczania możliwości edukacji na świeżym powietrzu i empirycznej.

“Teraz uczniowie stają się coraz bardziej narażeni na nie tylko świeżą żywność, ale także lokalną świeżą żywność i warzywa”, mówi Poliquin, dodając, że spodziewa się, że więcej rodzin skorzysta z bezpłatnych posiłków dla studentów, częściowo ze względu na koszty żywności. “Myślę, że rodzice zobaczą niesamowitą wartość w szkolnych posiłkach, śniadaniach i lunchu, ponieważ są to dobre jedzenie, Zdrowa żywność, lokalna żywność, a każda rodzina może skorzystać z tego, że ich dzieci się tym cieszą.”

W połowie sierpnia Maine Farm & Sea to School Institute zgromadził studentów, administrację i kadrę nauczycielską, rolników, ogrodników i liderów gastronomicznych na praktycznych warsztatach i planowaniu działań, aby przynieść więcej lokalnej żywności do swoich okręgów szkolnych.

“Mamy fenomenalną dyrektor ds. żywienia i jest bardzo zaangażowana w inicjatywę local foods. Ale zmagaliśmy się z tym, jak możemy połączyć się z rolnikami w ekonomiczny i zrównoważony sposób, aby móc dostarczać te lokalne produkty żywnościowe naszym dzieciom”-mówi Brittany Layman, koordynator ogrodu i pielęgniarka w RSU 22 Z Hampden, jednej ze szkół wybranych do udziału w programie. “Podejmujemy kroki, zatrudniając szefa kuchni, ale musimy mieć podstawowe zasady i plan działania, aby to działało.”

Częścią podejścia Instytutu jest pomoc konkretnemu gospodarstwu rolnemu i / lub rolnikowi w nawiązaniu relacji zakupowej ze szkołą. Instytut współpracuje zarówno z personelem szkoły, jak i rolnikiem, szkoląc każdego z nich w zakresie oczekiwań i sposobu współpracy. W ten sposób Instytut wspiera również lokalnych rolników, producentów żywności i lokalne gospodarki. 

“Nawet jeśli rolnicy chcą sprzedawać do szkół, a szkoły chcą kupować od rolników, czasami bardzo trudno jest im to zrobić ze względu na sposób, w jaki system jest skonfigurowany”, mówi Ryan Parker, impact and partnerships lead of Maine, FoodCorps, która jest częścią Maine Farm & Sea to School Institute Leadership. “Staramy się to zmienić i zwiększyć te możliwości. Instytut będzie świetnym początkiem specjalnie dla tych szkół. Ale jest to również część znacznie szerszego wysiłku.”

Stan Maine rozszerzył również Fundusz Local Foods Fund w 2021 roku, który pomaga szkołom kupować lokalnie uprawianą, zbieraną i produkowaną żywność, w tym owoce, warzywa, mięso, ryby i nabiał.

Ponieważ coraz więcej uczniów jest narażonych na świeżą, lokalną żywność, Maine Farm & Sea to School Institute ma również nadzieję edukować uczniów i rodziny o tym, skąd pochodzi cała żywność i uwzględnić dostęp do lokalnej żywności w programie nauczania szkół.

“Od około dekady prowadzimy szkolny program Ogrodniczy. Mamy bardzo dobrze rozwinięty Sad. Mamy pasiekę-mówi laik. Ale starałem się nawiązać te prawdziwe połączenia w klasie i przekonać naszych nauczycieli, aby naprawdę zainwestowali w zabieranie dzieci na zewnątrz, wiedząc, że mogą wykonywać swoje sztuki języka angielskiego na zewnątrz i używać ogrodu jako narzędzia do tego.”

Szkoły uczestniczące w programie będą współpracować z Maine Farm & Sea to School Institute w ciągu przyszłego roku w celu wdrożenia lokalnych programów żywnościowych. “Jestem bardzo podekscytowany, widząc, jak inne zespoły tutaj w stanie Maine naprawdę wprowadzają je do zrównoważonego programu od farmy do szkoły”, mówi Poliquin.