Pieczenie Zielonych Chili Stało Się Jeszcze Bardziej Zielone

Praktyka pieczenia Green Hatch chiles, wybitnego składnika w nowej kuchni meksykańskiej, zmiękcza skórki dla łatwego usuwania i słodzi smak papryki. Choć smaczne, Proces jest szkodliwy dla środowiska.

Według nowego raportu Sandia National Laboratories, obecny proces pieczenia chiles jest daleki od zieleni. Propan używany do odpalania papryki prowadzi do 7800 ton metrycznych emisji dwutlenku węgla w samym Nowym Meksyku każdego sezonu prażenia (Sierpień i Wrzesień). Odpowiadałoby to emisji 1700 samochodów jeżdżących przez rok. 

Temat: Hatch Chile Peppers przed niepewną przyszłością

W celu zmniejszenia śladu węglowego czernienia chiles, naukowcy znaleźli sposób na wykorzystanie mocy słońca zamiast propanu. Inżynier Kenneth Armijo, który dorastał na chilijskiej farmie w Sabinal w Nowym Meksyku i kierował badaniami, stworzył mechanizm koncentracji światła słonecznego za pomocą heliostatów, które są lustrzanymi urządzeniami, które skupiają światło słoneczne, aby podgrzać i upiec paprykę. 

Armijo i jego zespół byli w stanie stworzyć stalowy bęben bębnowy chile roaster, który działa na szczycie 200-metrowej wieży, aby uzyskać optymalny dostęp do światła słonecznego. Komora pieczenia może osiągnąć nawet 900 Stopni Fahrenheita-odpowiednik ciepła i temperatury propanu. Podczas gdy słoneczny system pieczenia gotuje chiles nieco wolniej, pozwala na bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła, w przeciwieństwie do bezpośredniej linii ognia, na której opiera się pieczenie propanem. 

Ken Armijo instaluje palarkę chile na szczycie wieży słonecznej. Zdjęcie: Randy Montoya.

Eksperyment wykazał, że ta metoda palenia promieni słonecznych może wyeliminować do 2,68 funta emisji gazów cieplarnianych na 22 funty zielonych chiles. To jest równoważnik pochłaniania dwutlenku węgla sadzenia 130 000 drzew i pozwalania im rosnąć przez 10 lat—rocznie.

Oczywiście ekologiczny pieprz nigdy nie zyskałby popularności, gdyby nie był przyjazny dla kubków smakowych. To nie był problem dla warzyw palonych na słońcu. W rzeczywistości, w teście smakowym przeprowadzonym przez Armijio, palone na słońcu chiles wygrały, a degustatorzy cieszyli się mniej spalonym, czystszym smakiem odmiany bez propanu. 

Wstępne badania koncentrowały się na zielonych chiles, ale pieczenie słoneczne ma potencjał obfitości innych składników. Skoncentrowane światło słoneczne może wypalać rzeczy, takie jak kawa, soja, orzechy nerkowca i migdały w przyszłości. 

Podczas gdy mechanizm Armijo używany do solarnego pieczenia papryki jest uciążliwy i nie jest szczególnie praktyczny w przypadku stosowania na szeroką skalę przy jego rozmiarze, on i jego zespół pracują nad skonstruowaniem mniejszej, przenośnej opcji przy użyciu tej samej technologii. Idealnie, przyszłe urządzenie może być transportowane do wydarzeń, w których ma miejsce prażenie. 

“W przyszłości mam nadzieję, że chile roasters przyciągnie na targi i festiwale rolników z przyczepą z modularnym lustrzanym palnikiem” – powiedział Armijo w raporcie. “Po prostu wlewają chile, kierują system na słońce i pozwalają go usmażyć. Byłoby super.”