Zbliża się globalny niedobór ciecierzycy

Możemy spodziewać się spadku zapasów Hummusu ze względu na zbliżający się niedobór ciecierzycy.

Ciecierzyca to tylko jedna uprawa w łańcuchu problemów związanych z łańcuchem dostaw z powodu warunków pogodowych, wojny i żałośnie zatłoczonych statków żeglugowych na całym świecie. Problemy ilościowe zostały wzmocnione przez ogólnoświatowe niedobory nawozów i powszechne problemy z łańcuchem dostaw, a uprawy takie jak pomidory i pszenica są równie dotkliwe.

Według Reuters plony ciecierzycy mają w tym roku spaść nawet o 20 proc. Ten spadek ilości roślin strączkowych-ważnego źródła białka dla wielu diet-wynika zarówno z bezowocnych warunków pogodowych, jak i inwazji Rosji na Ukrainę.

Temat: co ginie przy projektowaniu “ciecierzycy Ultimate”

Rosja i Ukraina były głównymi eksporterami ciecierzycy, a wojna doprowadziła do niedoborów łańcucha dostaw. W rzeczywistości, gdy Ukraina nie była w stanie zasiewać swoich upraw ciecierzycy, w rezultacie deficyt szacowany na 50 000 ton ciecierzycy, który w przeciwnym razie trafiłby na rynek europejski. Przed wojną Rosja była odpowiedzialna za około jedną czwartą światowego handlu ciecierzycą. Inne ważne obszary uprawy ciecierzycy, takie jak Australia, zmagają się z popytem, ponieważ rolnicy zmagają się z suszą, a sprzedawcy walczą o przestrzeń ładunkową na pojazdach transportowych.

Żegluga-wraz z suszą i powodziami – jest również głównym problemem dla amerykańskiego rynku ciecierzycy. Kupcy zmagają się ze statkami oceanicznymi zatłoczonymi dostawami, a z kolei zmagają się ze wzrostem cen transportu lądowego roślin strączkowych. Rezultatem jest podwyżka cen za niegdyś tanie i wydajne źródło białka roślinnego. W USA ceny ciecierzycy wzrosły o 12 proc. w stosunku do ubiegłego roku – wynika z danych NielsenIQ i raportu Reutersa.

Wydaje się mało prawdopodobne, że zapasy ciecierzycy zostaną uzupełnione w najbliższym czasie. Turcja, drugi co do wielkości Eksporter roślin strączkowych, zakazała eksportu ciecierzycy w marcu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i wystarczającą ilość zapasów na własnych półkach.